Η βράβευση των αρίστων

Αν θέλετε ακολουθήστε μας, κοινοποιήστε ή κάνετε like:

Συγκέντρωσαν πάνω από 18000 μόρια στις Πανελλαδικές εξετάσεις

Της Λυδίας Λέκκα

Σημείωση: πλήρες φωτογραφικό ρεπορτάζ στο τέλος του κειμένου

Σε μια μικρή εκδήλωση που πραγματοποιήθηκε την Δευτέρα 4 Απριλίου, στην κατάμεστη αίθουσα εκδηλώσεων του Λυκείου Νέου Ψυχικού, ο Δήμος Φιλοθέης Ψυχικού βράβευσε τους 43 μαθητές και μαθήτριες των Δημόσιων Σχολείων του Δήμου μας, που αρίστευσαν συγκεντρώνοντας πάνω από 18.000 μόρια στις Πανελλαδικές Εξετάσεις.

Η τελετή βράβευσης πραγματοποιήθηκε σε κλίμα χαράς και συγκίνησης, παρουσία σύσσωμης της Δημοτικής Αρχής, της Υπουργού Παιδείας Ελένης Κεραμέως, της Υφυπουργού Υγείας Ζωής Ράπτη, των Αντιπεριφερειαρχών Λουκίας Κεφαλογιάννη και Γιάννη Κεχρή και του βουλευτή Βορείου Τομέα Γιώργου Κουμουτσάκου.

Ανοίγοντας την εκδήλωση, ο Δήμαρχος Φιλοθέης-Ψυχικού Δημήτρης Γαλάνης, συνεχάρη τους μαθητές και εξέφρασε την χαρά και την περηφάνια του για τους αριστούχους, αλλά και για την γενικότερη επίδοση των μαθητών του Δήμου στις Πανελλαδικές εξετάσεις. Συγκεκριμένα ανέφερε ότι φέτος εισήχθησαν στην τριτοβάθμια εκπαίδευση 278 μαθητές του Δήμου μας, ποσοστό επιτυχίας ρεκόρ που αγγίζει το 90%. Ο Δήμαρχος αναφέρθηκε επίσης στις σημαντικές διακρίσεις των δημόσιων σχολείων του Δήμου μας και σε άλλα πεδία. Πιο συγκεκριμένα, το Λύκειο Φιλοθέης “Χρήστος Μαλεβίτσης” κατέλαβε την δεύτερη θέση ανάμεσα σε 155 λύκεια στον 2ο Πανελλήνιο Διαγωνισμό Μαθητικής Επιχειρηματικότητας, κατασκευάζοντας το έξυπνο ηλιακό στέγαστρο που ακολουθεί τις ακτίνες του ήλιου, ενώ η Ομάδα ΟΥΝΕΣΚΟ των μαθητών του Γενικού Λυκείου Ψυχικού διακρίθηκε σε Διαγωνισμό, προβάλλοντας τα Μνημεία Παγκόσμιας Κληρονομιάς ανά τον κόσμο, που κινδυνεύουν απο την κλιματική αλλαγή. Και συνέχισε λέγοντας: «Για αυτούς τους άριστους μαθητές, τους υπέροχους μαχητές, το λιγότερο που είχαμε να κάνουμε ήταν να ομορφύνουμε τα σχολεία τους ανακαινίζοντας πλήρως την αίθουσα πολλαπλών χρήσεων του ΓΕΛ Νέου Ψυχικού, το Γήπεδο 5×5 στο 1ο Γυμνάσιο Νέου Ψυχικού, ενώ για τους μικρότερους μαθητές φροντίσαμε την αίθουσα μουσικής στο Δημοτικό Ψυχικού και την αίθουσα πληροφορικής του Νέου Ψυχικού».

Τέλος ο Δημήτρης Γαλάνης ανέφερε ότι η βράβευση εκτός από τους μαθητές αφορά και τους γονείς, αλλά και τους Καθηγητές και τους Διευθυντές των σχολείων και τους ευχαρίστησε, καθώς όπως είπε «με τις γνώσεις τους κόπους τους στηρίζουν τους μαθητές και μεταλαμπαδεύουν τις αξίες που τόσο μεγάλη ανάγκη έχει η σημερινή Ελλάδα για την μετεξέλιξη της».

Ο Αντιδήμαρχος και Πρόεδρος της Δημοτικής Επιτροπής Παιδείας Γιώργος Παπαχρόνης, με την σύντομη ομιλία του άγγιξε τις καρδιές των  παρισταμένων, αποδίδοντας ελεύθερα και μία φράση από τον Επιτάφιο του Περικλή: «Σε όποια πόλη βραβεύονται οι άριστοι εκεί ζουν και οι άριστοι πολίτες» («ἆθλα γὰρ οἷς κεῖται ἀρετῆς μέγιστα, τοῖς δὲ καὶ ἄνδρες ἄριστοι πολιτεύουσιν»). Αναφερόμενος στο σήμερα, ο Γιώργος Παπαχρόνης είπε: «Ζούμε σε μια περίοδο, που πολλές από τις παραδοσιακές αξίες που στήριξαν την ανάπτυξη της κοινωνίας μας αρχίζουν να αμφισβητούνται. Εμείς πιστεύουμε ότι πρέπει να αναδεικνύονται και να επιβραβεύονται οι καλύτεροι. Αυτοί που θέτουν στόχους και επιλέγουν  τον δύσκολο δρόμο της επίμονης προσπάθειας για να τους κατακτήσουν», ενώ έδωσε συγχαρητήρια και στους γονείς και τους καθηγητές και προέτρεψε τους μαθητές να συνεχίσουν να προκαλουν τους εαυτούς του, ώστε να πηγαίνουν την σκέψη τους ένα βήμα παραπάνω.

H Υπουργός Παιδείας Νίκη Κεραμέως απηύθυνε σύντομο χαιρετισμό συγχαίροντας θερμότατα τους μαθητές, τους καθηγητές και τις οικογένειές τους και κατέληξε: «Τα καλύτερα είναι μπροστά σας!»

Στο ίδιο πνεύμα, η Υφυπουργός Ψυχικής Υγείας Ζωή Ράπτη εξήρε την αριστεία και την διάκριση των μαθητών που με πειθαρχία και ανθεκτικότητα, λόγω των ειδικών συνθηκών που επέβαλε η συγκυρία της πανδημίας, κατόρθωσαν να εισαχθούν στις σχολές της επιλογής τους και συνεχάρη θερμά τον Δήμαρχο Δημήτρη Γαλάνη για το έργο του στα σχολεία του Δήμου. Τέλος ανακοίνωσε ότι σε συνεργασία με το Υπουργείο Παιδείας και την Νίκη Κεραμέως, τον Σεπτέμβριο θα λειτουργήσει το πρώτο Κέντρο Ψυχικής Υποστήριξης Φοιτητών.

Την εκδήλωση συντόνισε – παρουσίασε η Γιώτα Τσαντήλα Πλιάκα, Πρόεδρος της Ένωσης Γονέων Φιλοθέης-Ψυχικού.

Οι 43 μαθητές που αρίστευσαν στις Πανελλαδικές Εξετάσεις

ΜΟΡΙΑ Επώνυμο             Όνομα  Σχολή Επιτυχίας

18009    ΣΤΕΦΑΝΗ            ΕΙΡΗΝΗ                ΟΡΓΑΝΩΣΗΣ ΚΑΙ ΔΙΟΙΚΗΣΗΣ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΕΩΝ (ΑΘΗΝΑ)

18106    ΧΑΠΙΤΑ ΑΙΜΙΛΙΑ               ΟΔΟΝΤΙΑΤΡΙΚΗΣ (ΑΘΗΝΑ)

18149    ΑΧΙΛΛΟΠΟΥΛΟΣ              ΣΤΕΦΑΝΟΣ         ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗΣ (ΑΘΗΝΑ)

18179    ΛΙΒΙΕΡΑΤΟΥ        ΘΕΑΝΩ ΨΥΧΟΛΟΓΙΑΣ (ΑΘΗΝΑ) – ΠΑΝΤΕΙΟ

18234    ΣΟΥΚΑΡΑΣ          ΓΕΩΡΓΙΟΣ             ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ ΜΗΧΑΝΙΚΩΝ ΚΑΙ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑΣ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΩΝ (ΠΑΤΡΑ) – ΠΑΝ. ΠΑΤΡΩΝ

18246    ΤΑΒΟΥΛΑΡΗΣ    ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ     ΧΗΜΙΚΩΝ ΜΗΧΑΝΙΚΩΝ (ΑΘΗΝΑ)

18267    ΔΙΑΜΑΝΤΟΠΟΥΛΟΣ       ΧΡΗΣΤΟΣ             ΑΞΙΩΜΑΤΙΚΩΝ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΑΣΤΥΝΟΜΙΑΣ (ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΠΟΛΙΤΕΣ)

18271    ΑΝΤΩΝΟΠΟΥΛΟΥ            ΔΗΜΗΤΡΑ           ΙΑΤΡΙΚΗΣ (ΗΡΑΚΛΕΙΟ)

18299    ΚΑΠΤΖΗ                ΔΕΣΠΟΙΝΑ          ΒΙΟΛΟΓΙΑΣ (ΑΘΗΝΑ)

18315    ΦΟΥΡΛΑΤΑΡΑ   ΔΗΜΗΤΡΑ           ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗΣ (ΑΘΗΝΑ)

18320    ΣΙΓΑΛΑΣ               ΣΤΥΛΙΑΝΟΣ – ΝΙΚΟΛΑΟΣ               ΜΗΧΑΝΟΛΟΓΩΝ ΜΗΧΑΝΙΚΩΝ (ΑΘΗΝΑ)

18321    ΑΘΑΝΑΣΙΑΔΗΣ ΟΔΥΣΣΕΑΣ           ΦΥΣΙΚΗΣ (ΑΘΗΝΑ)

18321    ΛΥΜΠΕΡΟΠΟΥΛΟΥ          ΕΛΒΙΡΑ ΙΑΤΡΙΚΗΣ (ΗΡΑΚΛΕΙΟ)

18341    ΣΓΟΥΝΤΖΟΥ        ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ        ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΩΝ ΜΗΧΑΝΙΚΩΝ (ΑΘΗΝΑ)

18367    ΔΙΑΝΟΠΛΑΚΗ   ΔΗΜΗΤΡΑ           ΔΙΕΘΝΩΝ ΚΑΙ ΕΥΡΩΠΑΪΚΩΝ ΣΠΟΥΔΩΝ (ΠΕΙΡΑΙΑΣ)

18367    ΚΩΣΤΑΣ                ΓΕΩΡΓΙΟΣ-ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ               ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗΣ ΚΑΙ ΤΗΛΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΩΝ (ΑΘΗΝΑ)

18375    ΤΣΙΟΓΚΡΗΣ          ΦΑΝΟΥΡΙΟΣ       ΝΟΜΙΚΗ (ΑΘΗΝΑΣ)

18402    ΤΣΟΓΚΑ                ΑΘΗΝΑ                ΝΟΜΙΚΗΣ (ΑΘΗΝΑ)

18420    ΜΑΣΙΑ  ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΑ-ΣΤΥΛΙΑΝΗ           ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ ΜΗΧΑΝΙΚΩΝ ΚΑΙ ΜΗΧΑΝΙΚΩΝ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΩΝ (ΘΕΣ/ΚΗ)

18447    ΑΡΓΥΡΟΠΟΥΛΟΥ               ΜΑΡΙΑ  ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ ΜΗΧΑΝΙΚΩΝ ΚΑΙ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑΣ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΩΝ (ΠΑΤΡΑ) – ΠΑΝ. ΠΑΤΡΩΝ

18452    ΣΤΑΘΟΠΟΥΛΟΣ                ΦΩΤΙΟΣ- ΜΑΤΑΘΙΑΣ      ΟΡΓΑΝΩΣΗΣ ΚΑΙ ΔΙΟΙΚΗΣΗΣ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΕΩΝ (ΑΘΗΝΑ)

18458    ΚΟΝΤΟΔΗΜΟΠΟΥΛΟΣ  ΔΙΟΝΥΣΙΟΣ         ΜΗΧΑΝΟΛΟΓΩΝ ΜΗΧΑΝΙΚΩΝ (ΑΘΗΝΑ)

18476    ΤΖΑΦΕΣΤΑΣ        ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΠΕΤΡΟΣ              ΜΗΧΑΝΟΛΟΓΩΝ ΜΗΧΑΝΙΚΩΝ (ΑΘΗΝΑ)

18490    ΜΠΑΜΠΑΤΣΙΑΣ                ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ     ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ ΜΗΧΑΝΙΚΩΝ ΚΑΙ ΜΗΧΑΝΙΚΩΝ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΩΝ (ΑΘΗΝΑ)

18511    ΓΑΡΥΦΑΛΙΔΗΣ   ΑΝΤΩΝΙΟΣ          ΜΗΧΑΝΟΛΟΓΩΝ ΜΗΧΑΝΙΚΩΝ (ΑΘΗΝΑ)

18527    ΣΠΥΡΟΠΟΥΛΟΣ ΝΙΚΟΛΑΣ             ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ ΜΗΧΑΝΙΚΩΝ ΚΑΙ ΜΗΧΑΝΙΚΩΝ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΩΝ (ΑΘΗΝΑ)

18534    ΑΓΓΕΛΑΚΟΠΟΥΛΟΣ         ΓΕΩΡΓΙΟΣ             ΜΗΧΑΝΟΛΟΓΩΝ ΜΗΧΑΝΙΚΩΝ (ΑΘΗΝΑ)

18534    ΜΠΟΥΤΟΥ           ΑΝΝΑ ΑΝΑΣΤΑΣΙΑ           ΝΟΜΙΚΗΣ (ΑΘΗΝΑ)

18589    ΛΟΥΠΑΣ               ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ       ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ ΜΗΧΑΝΙΚΩΝ ΚΑΙ ΜΗΧΑΝΙΚΩΝ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΩΝ (ΑΘΗΝΑ)

18616    ΑΝΤΩΝΙΑΔΗ      ΑΙΚΑΤΕΡΙΝΗ       ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ ΜΗΧΑΝΙΚΩΝ ΚΑΙ ΜΗΧΑΝΙΚΩΝ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΩΝ (ΑΘΗΝΑ)

18618    ΚΑΜΠΕΡΑΚΗ     ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΑ  ΨΥΧΟΛΟΓΙΑΣ (ΑΘΗΝΑ) – ΕΚΠΑ

18628    ΚΑΛΟΜΕΝΟΠΟΥΛΟΣ     ΦΙΛΙΠΠΟΣ           ΧΗΜΙΚΩΝ ΜΗΧΑΝΙΚΩΝ (ΑΘΗΝΑ)

18655    ΓΙΑΝΝΑΚΟΠΟΥΛΟΣ         ΧΡΗΣΤΟΣ             ΙΑΤΡΙΚΗΣ (ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ)

18734    ΖΟΥΠΑ  ΔΑΝΑΗ- ΑΘΑΝΑΣΙΑ        ΧΗΜΙΚΩΝ ΜΗΧΑΝΙΚΩΝ (ΑΘΗΝΑ)

18774    ΤΕΡΖΗ   ΑΙΜΙΛΙΑ- ΜΑΡΙΑ              ΝΟΜΙΚΗΣ (ΑΘΗΝΑ)

18793    ΜΙΖΑΝ – ΠΑΝΑΓΙΩΤΑΚΗ                ΒΙΚΤΩΡΙΑ             ΝΟΜΙΚΗΣ (ΑΘΗΝΑ)

18821    ΜΗΛΙΩΝΗ           ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ        ΝΟΜΙΚΗ (ΑΘΗΝΑΣ)

18888    ΣΑΡΟΓΛΟΥ          ΓΕΩΡΓΙΟΣ             ΜΗΧΑΝΟΛΟΓΩΝ ΜΗΧΑΝΙΚΩΝ (ΑΘΗΝΑ)

18908    ΠΟΛΙΤΗ                ΕΥΓΕΝΙΑ-ΠΑΝΩΡΑΙΑ       ΙΑΤΡΙΚΗΣ (ΑΘΗΝΑ)

18998    ΨΑΘΑΚΗΣ           ΙΩΑΝΝΗΣ            ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ ΜΗΧΑΝΙΚΩΝ ΚΑΙ ΜΗΧΑΝΙΚΩΝ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΩΝ (ΑΘΗΝΑ)

19067    ΠΑΠΑΔΑΤΟΥ      ΧΑΡΙΤΙΝΗ            ΙΑΤΡΙΚΗΣ (ΑΘΗΝΑ)

19107    ΘΑΝΟΠΟΥΛΟΥ  ΑΝΝΑ ΜΑΡΙΑ    ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ ΜΗΧΑΝΙΚΩΝ ΚΑΙ ΜΗΧΑΝΙΚΩΝ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΩΝ (ΑΘΗΝΑ)

19117    ΤΟΜΑΡΑΣ           ΣΩΤΗΡΙΟΣ           ΙΑΤΡΙΚΗΣ (ΑΘΗΝΑ)

Αν θέλετε ακολουθήστε μας, κοινοποιήστε ή κάνετε like:

Σχετικές δημοσιεύσεις